28.01 2020
Sustainability

Sustainability & greenwashing


Czy jesteście fanami młodej szwedzkiej aktywistki czy sceptycznie patrzycie na jej coraz bardziej medialne działania, trudno dziś, w 2020 roku w pełni uniknąć styczności z zagadnieniem ekologii. Niewinna rozmowa o pogodzie szybko przeradza się w dyskusję o klimacie i szybko orientujecie się czy Wasz rozmówca to negujący zmiany klimatyczne climate denier czy raczej eco freak, którego stopa nie stanie w sieciówce.

Nasz słowniczek słów dotyczących zmian klimatycznych otwiera sustainability (noun.), czyli zrównoważenie. Nie chodzi tu o kontrolę emocji, a raczej kontrolę korzystania z materiałów w sposób, który zapewni trwały dostęp do nich i zapobiega wyczerpaniu przed nadużycie.

 

Przymiotnik sustainable (adj.) najlepiej wytłumaczyć w oparciu o źródła energii. Energia oparta o węgiel i inne paliwa kopalne (fossil fuels) będzie musiała zostać zastąpiona, gdyż pewnego dnia złoża zostaną wyeksploatowane do końca. Wiatru, prądu morskiego czy słońca nie da zużyć i dlatego są źródłem sustainable energy.

A large international meeting was held with the aim of promoting sustainable development in all countries(Źródło: Cambridge Dictionary)

To achieve the sustainable development goals, the world will have to shift its thinking from the national toward the urban. (Źródło)

Discover a world of innovative projects creating possibilities for a sustainable future. (Źródło)

 

Podczas Expo 2020 w Dubaju stanie pawilon Terra (ziemia) w całości dedykowany sustainability. W pięknym spocie promującym organizatorzy zachęcają do udziału w podróży, podczas której zwiedzający zapoznają się z pięknem natury i tym jak ludzkość na nią wpływa (zobacz)  Idealna lekcja o środowisku? Być może. Mam jednak nieodparte poczucie, że to także idealna lekcja greenwashingu. Czym jest ten greenwashing? Moglibyśmy go przetłumaczyć jako “eko ściema” lub “zielone kłamstwo, choć w języku polskim często korzysta się po prostu z angielskiego słówka. Greenwashing to chwyt marketingowy stosowany często przez wielkie korporacje, by wybielić się w oczach konsumentów. Ekologiczne działania mają zatuszować negatywny wpływ na środowisko takich gigantów i są niewspółmierne w zestawieniu z podstawową szkodliwą działalnością firmy. Pamiętacie akcję Coca-Coli, podczas której firma wysyłała polskim influencerom puste plastikowe butelki, by zachęcić do recyclingu?  Więcej przykładów greenwashingu znajdziecie tutaj.

Greenwashing może przybierać też inną twarz. Gdy na półce w sklepie znajdziecie kosmetyk w szklanym opakowaniu, określony jako naturalny, jednak po analizując skład poza naturalnymi olejkami odkrywacie w nim także całkiem nieprzyjazne skórze substancje chemiczne. Znacie to może z naszego podwórka?

Jeśli zainteresował Was temat sustainability, możecie także spróbować przygody z sustainable living. Internet pełen jest inspiracji takich jak ten artykuł12 ways to live more sustainably

 

Autorka tekstu: Joanna Ziajka

Archibald / kursy angielskiego

Autor postu: Blog Archibalda -


🐥Przerwa świąteczna 🐥

W dniach 29.03 (piątek) - 1.04 (poniedziałek)

Biuro Obsługi Słuchacza będzie nieczynne.

🌷🌷🌷