Często się zdarza, że przed wyborem szkoły językowej mamy wiele wątpliwości. To dobrze! Oferty szkół są bardzo różne i zawsze o ważne informacje należy zapytać u źródła, czyli w szkole, ale także podpytać znajomych.

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie checklistę, dzięki której wybór stanie się łatwiejszy.

 

Jak wybrać szkołę językową.

 1. Szukaj szkoły do której masz dobry dojazd lub jest położona niedaleko centrum, miejsca zamieszkania lub pracy, by nie tracić zbyt dużo czasu na dojazdy
 2. Sprawdź, ile godzin trwa kurs i przelicz ile kosztuje godzina kursu. Szkoły kuszą bardzo niskimi cenami, co niestety idzie w parze z małą liczbą godzin, na których nie zdążysz się wiele nauczyć.
 3. Sprawdź ile minut trwa godzina lekcyjna: 40 czy 45.
 4. Zapytaj czy i ile dodatkowych zajęć konwersacyjnych przysługuje Ci bezpłatnie oprócz kursu głównego.
 5. Sprawdź, gdzie odbywa się Twój kurs i upewnij się, czy jest w siedzibie szkoły, a może zajęcia odbywają się w szkole oddalonej od wybranego miejsca, w salach lekcyjnych, gdzie krzesła i ławki przystosowane są dla dzieci lub młodzieży.
 6. Zapytaj o dodatkowe konwersacje np. z native speakerem, na których jeszcze bardziej poprawisz płynność mówienia. Sprawdź, czy są bezpłatne i czy odbywają się na miejscu w szkole oraz czy odbywają się regularnie a zapisy na nie są ogólnodostępne.
 7. Przeczytaj dokładnie umowę i zwróć uwagę na zapisy małym druczkiem. Nie podpisuj umowy, gdy szkoła próbuje zaciągnąć kredyt na Twoje nazwisko.
 8. Dowiedz się, jakie są możliwości rozwiązania umowy ze szkołą i czy nie wiąże się ze spłatą wszystkich rat.
 9. Sprawdź, czy TANI lub DRUGI KURS GRATIS nie wiąże się z podpisaniem długookresowej umowy na kilka semestrów lub czy kolejny kurs nie jest po prostu dodatkowymi konwersacjami, które przysługują Ci w innej szkole za darmo.
 10. Upewnij się, że kurs prowadzony jest w całości w języku nauki. Tylko w ten sposób możesz szybciej przełamać barierę w mówieniu.
 11. Nie sugeruj się rankingami szkół językowych. Często rankingi są opłacane przez szkoły lub są po prostu bardzo stare. Ostatni niezależny ranking został stworzony 15 lat temu!
 12. Sprawdź, czy szkoła posiada certyfikat PASE – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych. Jest to niezależna ocena zewnętrznych Inspektorów badających standardy nauczania i obsługi Słuchaczy.
 13. Określenie poziomu znajomości języka, na jakim jest Słuchacz jest bardzo ważne ze względu na zakwalifikowanie go do odpowiedniej grupy. Kwalifikacja powinna być zawsze dwuetapowa oraz bezpłatna i obejmować test pisemny oraz merytoryczną rozmowę z konsultantem językowym, który sprawdzi poziom języka mówionego. Rozmowa powinna trwać nie krócej niż 15 minut.
 14. Dowiedz się, czy możliwe jest odbycie lekcji próbnej. Dzięki temu możesz przekonać się, czy zajęcia są prowadzone tak, jak powinny.

 

Porównaj i wybierz najlepszą szkołę.

W Archibaldzie wszystkie zasady są jasne, a umowy przejrzyste. Sprawdź nas! Ocenimy Twój poziom językowy i zapiszemy na najlepszy kurs.

Do zobaczenia!