27.05 2020
kompetencje jezykowe

Wpływ zainteresowań na rozwijanie kompetencji językowych


Nasza przez lata pielęgnowana pasja czy nowe hobby może mieć znaczący wpływ na efektywność nauki języka angielskiego. Wynika to z faktu, iż zdecydowanie łatwiej jest przyswajać informacje związane z naszymi zainteresowaniami. W jaki zatem sposób powiązać pasję z nauką języka obcego?

Internet źródłem nieograniczonych możliwości

Umiejętne wykorzystywanie zasobów internetu może sprawić, że nauka języka angielskiego stanie się efektywna, a zarazem przyjemna. Wystarczy przyjrzeć się bliżej serwisowi YouTube, na którym znajduje się mnóstwo anglojęzycznych filmów o zróżnicowanej tematyce. Oglądając kulinarny poradnik czy też śledząc nowinki ze świata nauki i techniki w prosty sposób można poszerzać swój zasób słownictwa. Warto dodać, że jest to metoda nauki odpowiednia nawet dla mniej zaawansowanych, gdyż opisywane czynności i zagadnienia dodatkowe są prezentowane na filmie. Cały przekaz staje się więc zrozumiały nawet w przypadku braków w specjalistycznej nomenklaturze. Na popularności zyskuje też nauka języka angielskiego z Pinterest. Dzięki tej platformie w prosty sposób można poznać i utrwalić nawet branżowe słownictwo. Ta forma nauki z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom aranżacji wnętrz. Oczywiście warto przyjrzeć się również rozmaitym blogom prowadzonym w języku angielskim, których tematyka jest niemal nieograniczona. Odkrywanie świata czy poszukiwanie modowych inspiracji w języku angielskim zapewne będzie miało dodatkowe walory edukacyjne w postaci poznawania praktycznego użycia różnych form gramatycznych czy prawidłowej pisowni specjalistycznego słownictwa.

Lekcje języka angielskiego przed telewizorem

Sprawdzonym sposobem nauki języka jest też oglądanie programów telewizyjnych w oryginalnej wersji językowej. Mogą to być codzienne wiadomości, ale także programy dokumentalne, przyrodnicze czy też relacje z zawodów sportowych. Zapewne nie wszystko od razu będzie zrozumiałe, ale takie lekcje języka angielskiego pozwolą osłuchać się z językiem, wpłyną na prawidłową wymowę i poszerzą zasób słów. W ten sposób komunikacja w języku angielskim stanie się nieco łatwiejsza. Osoby początkujące mogą pokusić się o włączenie angielskich napisów.

Książki i muzyka

Molom książkowym z pewnością do gustu przypadnie lektura w języku angielskim. Jednak, aby nie zniechęcić się skomplikowanym słownictwem, na początek warto sięgnąć po proste formy przekazu, takie jak komiksy czy bajki dla dzieci. Warto nadmienić, że oprócz poszerzania zasobu słów, czytanie w języku angielskim pozwala też utrwalać zasady formułowania różnych form pisemnych. Z kolei dzięki słuchaniu amerykańskich czy brytyjskich zespołów można w szybki i prosty sposób poznać zasady prawidłowej wymowy oraz różnorodność akcentów.

Zainteresowania wpływają na wydajność nauki języka angielskiego. Łatwiej jest bowiem uczyć się czegoś, co sprawia nam przyjemność. Ponadto szybko zauważalne postępy stanowią dodatkową motywację do dalszego rozwoju.

Autor postu: -