18.03 2020
nauka angielskiego w domu

Skuteczna nauka angielskiego w domu, czyli jak dobrze spożytkować wolny czas w dobie pandemii koronawirusa?


Panująca w ostatnim czasie pandemia koronawirusa skutecznie sparaliżowała cały świat, począwszy od odległej Azji, aż po wybrzeża Ameryki. Ludzie w każdym zakątku globu, w trosce o zdrowie i życie swoje oraz swoich bliskich są poddawani przymusowej kwarantannie. W związku z tym wiele osób zamkniętych w czterech ścianach i odciętych od spotkań towarzyskich czy ulubionych rozrywek, zaczyna narzekać na wszechobecną nudę. Tymczasem istnieje wiele sposobów na kreatywne, a zarazem bardzo owocne spożytkowanie nadprogramowej ilości wolnego czasu. Z całą pewnością jednym z nich jest samodzielna nauka języka angielskiego!

It’s time for English!

Brak odpowiedniego przygotowania do rozpoczęcia domowej nauki języka angielskiego, w postaci podręczników, słuchanek czy zeszytów ćwiczeń już na początku może skutecznie demotywować do pracy. Problemem wydawać się może również brak opieki i nadzoru ze strony wykształconego lektora. Tymczasem do codziennego kursu angielskiego wystarczą dwa najpopularniejsze gadżety codziennego użytku, a więc komputer lub smartfon z dostępem do internetu. W tym miejscu warto wspomnieć, że z badań przeprowadzonych w 1967 roku przez prof. Arthura S. Rebera z The University of British Columbia wynika, iż w trakcie nauki języka obcego oprócz systematyczności, najważniejszy jest ciągły kontakt z żywym językiem. W ubiegłym stuleciu, a więc w trakcie przeprowadzania powyższych badań, taki kontakt dla osób pochodzących z państw nieanglojęzycznych był znacznie utrudniony. Wymagał bowiem dłuższego pobytu w krajach anglosaskich. Powszechna globalizacja doprowadziła jednak do tego, że dostęp do internetu czy tanich biletów lotniczych, znacząco ułatwił możliwości codziennego obcowania z językami obcymi.

Skuteczne sposoby na domową naukę języka

Codzienny kurs języka angielskiego powinien opierać się przede wszystkim na częstym kontakcie z native speakerami. W tym celu warto oglądać anglojęzyczne wiadomości, programy, seriale czy firmy bez polskiego lektora. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z językiem angielskim powinny dodatkowo wspomagać się polskimi, a następnie angielskimi napisami. Równie dobrym rozwiązaniem jest słuchanie amerykańskiej lub brytyjskiej muzyki, a nawet urządzanie w domu karaoke. Pomijając walory rozrywkowe takiego rozwiązania, niewątpliwą korzyścią będzie też możliwość ćwiczenia poprawnej wymowy wyrazów oraz właściwego akcentu. Oczywiście najwięcej możliwości oferuje nam internet. Przykładowo korzystając z najpopularniejszego na świecie serwisu filmowego YouTube, znaleźć można wiele kanałów czy serii nagrań poświęconych domowej nauce języka angielskiego. Profesjonalni lektorzy, pasjonaci języka lub zwykli native speakerzy, zwykle w bardzo przystępny sposób tłumaczą w nich nie tylko zawiłości związane z językiem i gramatyką, ale też specyfikę oraz kulturę krajów anglosaskich.

Praca czyni mistrza!

Dosyć oczywiste jest, że codzienna styczność z anglojęzycznymi filmami i piosenkami, nie przyniesie pożądanych efektów bez systematycznej nauki w bardziej tradycyjnej postaci. W czasie przymusowej, domowej izolacji najlepszym źródłem materiałów teoretycznych i ćwiczeniowych o różnym stopniu zaawansowania, będzie oczywiście internet. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tematyczne blogi, portale i kanały, a także na e-księgarnie. W domowej nauce języka angielskiego przydatne będzie również korzystanie z licznych aplikacji lingwistycznych, które można pobrać na telefon. Nie zapominajmy też o elektronicznych i stacjonarnych słownikach.

Internetowy kurs języka angielskiego

Zdecydowanie najlepszym sposobem na skuteczną naukę angielskiego w warunkach domowych, są lekcje online organizowane przez profesjonalne szkoły językowe, których formuła zasadniczo nie odbiega od kursów stacjonarnych. E-learning nie wymaga instalacji specjalnego oprogramowania czy zakupu dodatkowych materiałów szkoleniowych, a jedynie dostępu do internetu, kamerki i mikrofonu. Lekcja odbywa się w czasie rzeczywistym i jest w pełni interaktywna (lektor pisze na tablicy, zadaje kursantom pytania, tłumaczy wybrane zagadnienia). Również przy rozwiązywaniu zadań domowych słuchacz otrzymuje informację zwrotną na temat ich poprawności. Ciekawym uzupełnieniem internetowego kursu może okazać się bezpłatny newsletter z dodatkowymi lekcjami oraz oddzielna aplikacja niewymagająca instalacji, w której gromadzone są słówka pojawiające się na każdej lekcji.

W dobie przymusowej izolacji wynikającej z pandemii koronawirusa jest to wygodna, a zarazem bezpieczna forma nauki, gdyż nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do platformy e-learningowej, wygodny fotel oraz cisza i spokój, sprzyjające koncentracji. Warto dodać, że nauka online kształtuje poczucie odpowiedzialności za własny rozwój i sprzyja samodyscyplinie.

Postęp technologiczny zapewnia dostęp do olbrzymiej bazy materiałów, pomocnych przy nauce języka angielskiego w warunkach domowych. Zapewne warto też pomyśleć o płatnych kursach dostępnych online oraz wykorzystaniu tradycyjnych podręczników i książek anglojęzycznych. W każdym przypadku kluczowa będzie systematyczna praca oraz nieustająca motywacja do działania.

Autor postu: -