13.11 2014
nsfw

NSFW


Tytułowy akronim coraz częściej okrasza nagłówki artykułów w prasie popularnej, a jego funkcją jest ostrzeżenie czytelników przed treściami nie nadającymi się do oglądania w miejscu pracy (gdzie PONOĆ ludzie oddają się najczęściej namiętnemu surfowaniu w sieci). Po odszyfrowaniu liter otrzymamy Not Suitable For Work.

Inne akronimy, które pojawiają się przy okazji konkretnych wiadomości lub są powszechnie używane to:

to go AWOL /’eɪwɒl/ (absent without leave) i POW (prisoner of war) używano przy okazji sprawy amerykańskiego sierżanta uwolnionego z afgańskiej niewoli. Going AWOL to porzucenie stanowiska lub wykonywanego zadania w wojsku, ale może być też użyte żartobliwie w codziennym kontekście, np. w pracy: Ron has gone AWOL again, so the meeting will  have to be cancelled.

to give lub get ASBO /ˈæzboʊ/, czyli anti-social behaviour order. To nakaz dotyczący zachowań antyspołecznych, objęte nim osoby poddane są działaniom korekcyjnym i prewencyjnym. Akronim często pojawia się w artykułach komentujących krytyczny stan brytyjskiego społeczeństwa lub demoralizację młodzieży. Bohater przedostatniej powieści Martina Amisa nazywa się nawet Lionel Asbo, a książka jest oczywiście satyrycznym spojrzeniem na ojczyznę tego uznanego pisarza.

the NHS (National Health Service) to odpowiednik naszej Kasy Chorych, możemy więc powiedzieć, że jakiś zabieg został przeprowadzony on the NHS.

– jeśli ktoś mówi, że musiał zadzwonić po RAC (Royal Automobile Club), to znaczy, że zepsuł mu/jej się samochód i potrzebna była pomoc drogowa.

BO (Body Odour) to alternatywne określenie na nieprzyjemny zapach wydzielany przez ludzkie ciało. Our housemate has BO and we’re not sure how to approach the subject.

– wyrażeniem OTT (Over The Top) określimy coś, co jest przesadne, w jakimkolwiek znaczeniu tego słowa. Isn’t my hair a bit OTT for the occasion?

Wszystkie powyższe akronimy bez podanej wymowy czytamy jako sekwencję pojedynczych liter.

Ewelina Hanyż
Lektorka Archibalda. Uczy angielskiego od ponad 12 lat.

photo credit: lincolnblues via photopin cc

Autor postu: Blog Archibalda -