08.05 2018
Jak pokonać strach przed mówieniem po angielsku

Jak pokonać strach przed mówieniem po angielsku?


Bolączką prawie każdej osoby uczącej się języka angielskiego w szkole jest brak umiejętności swobodnej komunikacji przy stosunkowo dobrych umiejętnościach czytania, pisania i słuchania. Mamy obiekcję, by zacząć mówić w danym języku i brakuje nam śmiałości ze względu na słabą wymowę, nieznajomość akcentowania czy braku perfekcji w zastosowaniu czasów i trybów warunkowych. Jak zacząć wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce i pokonać strach przed mówieniem po angielsku?

Zerwij z perfekcją

W życiu codziennym nikt nie oczekuje od nas zastosowania poetyckich zwrotów podczas rozmowy w sklepie, na przystanku czy w aptece. Liczy się osiągnięcie celu, czyli zrozumienie formułowanego komunikatu. W przypadku pokonywania lęku przed mówieniem po angielsku sprawdzi się zasada prościej znaczy lepiej. Najpierw powinniśmy skupić się na tym, aby jak najprościej wytłumaczyć dane zjawisko pomagając sobie gestykulacją. Gdy najprostsze formy konwersacji zaczną przychodzić nam z łatwością, powinno się zwracać coraz większą uwagę na poszerzenie słownictwa użytkowego, poprawną wymowę i inne.

Korepetycje i kursy

Dobrym pomysłem są lekcje języka angielskiego z profesjonalnym lektorem poświęcone na rozmowy i szlifowanie umiejętności mówienia. Z pewnością taka forma nauki jest bardzo efektywna i pozwala na poruszenie szeregu tematów, rozwianie wszelkich wątpliwości i nabranie pewności siebie. W naszej szkole językowej przygotowaliśmy specjalne kursy konwersacyjne – m.in. English In Action Plus, Ted Talk Plus oraz English In Work – których programy skoncentrowane są na pokonaniu strachu przed wypowiadaniem się w języku angielskim, na nauce płynnego mówienia, a także na prowadzeniu dyskusji i wygłaszaniu prezentacji.  W Archibaldzie jednak nie tylko kursy konwersacyjne, ale wszystkie kursy języka angielskiego prowadzone są w całości po angielsku, a to już najlepsza droga do tego by się przełamać.

Czas na konwersacje

Nie należy odwlekać momentu, w którym zdecydujemy się na testowanie i szlifowanie swoich umiejętności w grupie. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto poszukać grup konwersacyjnych, osób podobnych do nas, które także chcą pokonać strach przed mówieniem po angielsku. Takie doświadczenie pomoże nam obyć się z różnymi osobami, dla których język angielski jest językiem obcym lub ojczystym. Co więcej, konwersacje możemy wykorzystać jako okazję, aby nagrać samych siebie i sprawdzić, co jeszcze należałoby poprawić i udoskonalić w naszym mówieniu.

Autor postu: Blog Archibalda -


W dniach 23.05 (czwartek) - 24.05 (piątek)

Biuro Obsługi Słuchacza będzie nieczynne.

Szkolimy się 👩‍🎓👨‍🎓