11.06 2018
Crutch words, czyli jak przerwać niezręczną ciszę lub sprytnie połączyć zdania

Crutch words, czyli jak przerwać niezręczną ciszę lub sprytnie połączyć zdania?


Ważne spotkanie, prezentacja przed dużą publicznością, stresująca rozmowa z nieznajomym – to może się przydarzyć każdemu bez względu na okoliczności. Przychodzi taki moment, w którym nie wiemy co powiedzieć lub mamy pustkę w głowie i zapada cisza. Czas leci, ktoś na nas patrzy, nie możemy się teleportować… Coś musi przerwać tę sytuację! Większość osób w takich chwilach najczęściej używa słów „wypełniaczy”.

Siła przyzwyczajenia

Tak naprawdę wszyscy używamy słów „wypełniaczy”. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, a nawet nie wiemy, jakie to słowa. Robimy to całkowicie nieświadomie. Dopiero gdy ktoś nam zwróci uwagę i chcemy przestać używać tych wyrazów, to czujemy się dziwnie. Jesteśmy przyzwyczajeni do naszego stylu wypowiedzi, a może niestety nawet niedbalstwa. Zrezygnowanie z „wypełniacza” brzmi dla nas na początku nienaturalnie, a przecież jego użycie nie wnosiło niczego konkretnego do wypowiedzi.

W języku angielskim na tego rodzaju słowa mówi się crutch words. Pojawiają się właśnie wtedy gdy podczas rozmowy, nagle tracimy wątek i zapada niezręczna cisza…

Indywidualny zestaw

Każda osoba ma własny zestaw słów „wypełniaczy”. Jednak jest kilka typowych zwrotów, których używa się częściej, niż inne. Popularne crutch words pojawiają się, gdy:

  • zaczynamy wypowiedź od „a więc”, „cóż”, „OK” (angielskie „and”, „okay”, „so”)
  • kończymy zdanie używając „prawda”, „wiecie”, „rozumiecie” (angielskie „right”, „you know”)
  • w trakcie wypowiedzi wtrącamy „w zasadzie”, „właściwie” (angielskie „basically”)
  • nadużywamy przymiotników typu „fantastyczny” (angielskie „fantastic”)

Językowa terapia

Gdy już zidentyfikujemy, jakich słów nadużywamy podczas mówienia, to warto powalczyć ze złymi nawykami. Przed ważną prezentacją można poćwiczyć w domu lub przed mniejszym gronem. Dzięki temu nabierzemy pewności siebie, co przełoży się na nasze zachowanie oraz spokojny dobór wyrazów. Niezastąpione rady, jak sobie radzić w takich sytuacjach łatwo znaleźć w licznych wystąpieniach opublikowanych w Internecie. Inspiracji możemy tez szukać w prezentacjach TED. Potem pozostają już tylko ćwiczenia praktyczne. Sposób przekazania informacji oraz słownictwo są tak samo ważne jak treść, którą niesie nasze wystąpienie.

Autor postu: Blog Archibalda -