21.12 2017
roya ann miller 196176m

The 10 of 2017


Koniec roku to nie tylko czas rozliczeń finansowych dla firm ale też świetny moment aby przejrzeć swoje notatki z kursu angielskiego w Archibald i zrobić ranking najważniejszych słówek. 🙂

Niestety nie jest to łatwe zadanie, bo nie zawsze mamy pod ręką nasze notatki. Na szczęście Merriam-Webster przygotowało taką listę za nas. Ale też dla nas. Poniżej znajduje się telegraficzny przegląd, tego co huczało w języku angielskim w mijającym 2017 roku.

 

1/10

Feminism było (jest) najczęściej wyszukiwanym słowem według amerykańskiego wydawnictwa. Słowo zyskało na ogromnej popularności m.in. dzięki serialom takim jak The Handmaid’s Tale czy film Wonder Woman. Swój wkład w popularność słowa miały też niedawne i głośne skandale związane z molestowaniem seksualnym w Hollywood ale i nie tylko.

5/10

Dotard (a person in his or her dotage” (dotage is „a state or period of senile decay marked by decline of mental poise and alertness). To staroświeckie słowo zdobyło ogromny rozgłos w zasadzie z dnia na dzień, kiedy to rozzłoszczony przywódca Korei Północnej skomentował uwagi Prezydenta USA Donalda Trumpa. Co ciekawe, słowo zyskało ponad 35000% w samej liczbie wyszukań.

6/10

Syzygy /SIZ-uh-jee/ oznacza the nearly straight-line configuration of three celestial bodies (such as the sun, moon, and earth during a solar or lunar eclipse) in a gravitational system. To słowo już pojawiło się na łamach bloga Archibalda przy okazji niezwykłego zaćmienia słońca, które miało miejsce w tym roku.

 

To tylko garść słów z całego rankingu, do lektury którego serdecznie zachęcam. Całą listę można znaleźć tutaj.

Autor wpisu: Maciek Trzeciak

 

Autor postu: Blog Archibalda -