19.07 2017
staylucky

Fortune Favours The Prepared


Jeśli kiedykolwiek rozważaliście przebranżowienie się, na przykład, na wróżbiarza czy kabalarkę, to warto zawczasu wybrać swoją wieszczbiarską afiliację, gdyż, jak się okazuje, w samym tylko języku angielskim jest bagatela 30 określeń metod zaglądania w przyszłość. A ta, jak wiemy, frapuje ludzkość od jej zarania.

Dlatego, aby uchylić rąbek tajemnicy z tego co nieznane, człowiek, w swej nieskończonej pomysłowości, opracował cały asortyment technik wróżbiarskich, które w języku angielskim charakteryzują się sufiksem mancy, który oznaczy przepowiadanie przyszłości lub zasięganie rady wyroczni (ang. divination – the art or practice that seeks to foresee or foretell future events).

Słowem, ile ciekawskich, tyle metod, a każda z nich bynajmniej niczym nie ustępuje naszemu wróżeniu z fusów. I tak oto, do dyspozycji przyszłego „wróża” jest cały arsenał technik pochodzenia wszelakiego m.in. powietrze, woda, ogień, ale też bardziej ekstrawaganckie jest wróżenie ze zwłok czy chociażby jajka lub siekiery (sic!). Garść przykładów (bez wróżb, niestety) znajdziecie poniżej.

Areomancy – divination from the state of the air or from atmospheric substances

Auleromancy – divination by means of flour

Axinomancy – divination by means of the movements of an ax placed on a post

Belomancy – divination by drawing arrows at random from a container

Cartomancy –  fortune-telling by means of playing cards

Dactilomancy – divination by means of finger rings

Lecanomancy – divination by inspection of water in a basin

Necromancy – conjuration of the spirits of the dead for purposes of magically revealing the future or influencing the course of events

Oomancy – divination by means of eggs

Phyllomancy – divination by means of leaves

Xylomancy – divination by means of pieces of wood


PS. May the fortune be with you! 🙂

 

Autor wpisu i zdjęcia: Maciek Trzeciak – lektor Archibalda

Autor postu: Blog Archibalda -