31.07 2017
brolly umbrella

Brolly


‘It’s probably a good idea to take your brolly today’ – powiedziała któregoś dnia pani w radiu, przypominając mi o istnieniu tego zdrobnienia (pochodzącego od słowa umbrella) i podrzucając mi jednocześnie pomysł na wpis.

Do niedawna, kiedy ktoś narzekał na brytyjską pogodę, zawsze z pobłażliwym uśmiechem tłumaczyłam, że to naprawdę jakieś nieporozumienie na globalną skalę, bo przez większość roku aura jest tu wyjątkowo łagodna, zimy znośne, a deszcze to sporadyczne zjawisko. Niestety, muszę zrewidować swoje stanowisko – po raz trzeci spędzam w Wielkiej Brytanii wakacje i jestem gotowa przyznać, że lekka kurtka przeciwdeszczowa jest tutaj absolutnie niezbędnym wyposażeniem każdego rozsądnego człowieka. Ewentualnie rzeczony brolly /ˈbrɒli/.

Jeśli zaś chodzi o popularne zdrobnienia, to w parze z parasolem idą oczywiście wellies /ˈwɛlis/, od wellington boots (kalosze), które zabieramy koniecznie na Glastonbury (najwcześniej za dwa lata, patrz poprzedni wpis).

A co powiecie na watching some footy /ˈfʊti/ on the telly /ˈtɛli/? Ja po zobaczeniu TEJ niestereotypowej reklamy wmówiłam sobie, że nie mogę się doczekać mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet. Ostatecznie postanowiłam obejrzeć tylko drugą połowę meczu Anglia – Szkocja (wtedy, jak się okazało, było już 3:0 dla Anglii), czwartego gola przegapiłam, bo poszłam po veggies /ˈvɛdʒis/ do kuchni, piąty mi umknął, gdy sprawdzałam coś w telefonie, a ostatnie piętnaście minut przesiedziałam, żeby upewnić się, czy dobrze zidentyfikowałam narodowości drużyn. No i chyba musiałam mrugnąć, bo tego strzału w ostatniej minucie też nie zarejestrowałam…

Dorzucam jeszcze parę przykładowych zdań, jak zwykle ze strony https://en.oxforddictionaries.com/ (słownik oksfordzki najszybciej chyba wyłapuje nowinki językowe, więc wszelkich zasłyszanych dziwolągów szukajcie właśnie w nim):

– Boys will be boys and given half a chance they would much rather be playing footy than tennis.

– Nuts, fruits and easy-to-eat veggies, like carrot sticks, are excellent snacks.

– Next time you watch gymnastics on the telly, just have a look at how the athletes hold their bodies.

– So I donned my wellington boots, put on my waterproof coat and my oilskin hat, grabbed my brolly and went out for a short walk in the rain.

– Here’s the thing – I really want to get a Burberry trench coat and some wellies.

 

Autorka wpisu – Ewelina Hanyż – lektorka Archibalda

 
photo credit: garryknight Many Faces via photopin (license)

Autor postu: Blog Archibalda -